Dzień Ziemi - zainwestuj w naszą planetę!

2022-05-01

W dniach 21-28.04 w naszej szkole obchodziliśmy Święto Ziemi.

Obchody rozpoczęto od zgłoszenia szkoły do obchodów Dnia Ziemi z CEO pt: „Razem dla czystej planety”. 21 i 22 kwietnia br. uczniowie klas 4-8 wzięli  udział w webinariach na temat: „Kupuj odpowiedzialnie”; „Droga do lasu”; „ON –Eko”; „Jak odbudować swoje więzi z przyrodą i uczyć się miłości do niej i szacunku”.

Ogłoszono również konkursy szkolne:
na wykonanie prezentacji multimedialnej na temat segregacji śmieci lub odnawialnych źródeł energii oraz konkurs plastyczny na projekt znaczka pocztowego propagującego odnawialne źródła energii.
 Dla uczniów klas 1-3 ogłoszono konkurs plastyczny pt.  „Segreguj i nie marnuj”. Wszystkie te konkursy znalazły oddźwięk wśród uczniów.  Przygotowano wiele prac, a najlepsze nagrodzono podczas podsumowania działań na apelu szkolnym w dniu 28 kwietnia br.

W ramach obchodów Dnia Ziemi, oprócz konkursów i webinariów zorganizowano dla uczniów jeszcze inne zadania:

- zbieranie śmieci w  dzielnicy i okolicznym parku. Wyjście w teren miało uświadomić uczniom ilość odpadów, które produkujemy i ich pochodzenie. Uczniowie zbierali odpady, a następnie analizowali, to co zebrali. Przeanalizowali jak te pozostałości mogą wpływać na środowisko, klimat i różnorodność biologiczną, ile lat będą się rozkładać, a także próbowali zidentyfikować producenta produktu, po którym został dany odpad. Zastanawiali  się wspólnie, co konsumenci i firmy mogą zrobić, aby śmieci nie trafiały do lasu, parku itp.,

- obsadzenie terenu wokół szkoły oraz skarpy przed głównym wejściem do budynku roślinami ozdobnymi,

- podczas apelu szkolnego dla chętnych uczniów klas 4-8 została przeprowadzona zabawa z zakresu wiedzy ekologicznej z wykorzystaniem narzędzi cyfrowych i platformy „Kahoot”.

Mamy nadzieję, że podjęte przez nas inicjatywy znajdą swoich kontynuatorów i rozpropagują wiedzę na temat ochrony zasobów i naszej planety.