2022-04-28

Pasowanie na czytelnika to oficjalne przyjęcie uczniów do grona czytelników biblioteki. Najważniejszym celem uroczystości jest zachęcenie pierwszoklasistów do korzystania z biblioteki szkolnej, wypożyczania książek oraz nieustannego rozwijania umiejętności czytania.

W dniu 31 marca klasy 1a i 1b złożyły wizytę w szkolnej bibliotece. Było to wyjątkowe wydarzenie, ponieważ pierwsze wypożyczenie książki na długo pozostaje w pamięci dziecka.

Spotkanie rozpoczęło się od pogadanki, z której dzieci dowiedziały się, jak ważnym i potrzebnym miejscem jest biblioteka oraz dlaczego warto czytać książki.

Specjalnie na tę okazję uczniowie klasy 8 a przygotowali przedstawienie, w którym m. in. pojawili się: Kopciuszek, Trzy świnki, Wilk, Detektyw Pozytywka, kot Cukierek i Marcel. Uczniowie zapoznali się z księgozbiorem biblioteki oraz mieli okazję wykazać się swoją wiedzą odgadując bajkowe zagadki, które sprawdziły ich znajomość bohaterów baśni i bajek. Zapoznali się z regulaminem obowiązującym w bibliotece, dowiedzieli się, jak należy dbać o książki i jak z nich korzystać.

Następnie skupione i poważne, uroczyście przyrzekły, że będą kochać i szanować książki, korzystać z ich mądrości i sumiennie wypełniać obowiązki czytelnika. Po przyrzeczeniu nastąpiło uroczyste pasowanie na czytelnika oraz wypożyczenie pierwszej książki.

Spotkanie przebiegło w miłej i przyjaznej atmosferze. Po takim wspólnym spotkaniu, biblioteka na pewno będzie kojarzyła się najmłodszym uczniom z miejscem bezpiecznym, przyjaznym i radosnym, gdzie będą zawsze mile widziani.