Ogólnopolskie programy edukacyjne

logo kampanii
logo WFOŚ

W roku szkolnym 2020/2021 nasze przedszkolaki biorą udział w II edycji kampanii edukacyjno-informacyjnej

„MOGĘ! Zatrzymać SMOG - Przedszkolaku złap oddech”.

Kampania ma na celu podniesienie świadomości ekologicznej dzieci w wieku przedszkolnym, ich rodziców i opiekunów, w zakresie wpływu zanieczyszczonego powietrza na zdrowie.

W ramach tego projektu otrzymaliśmy 2 oczyszczacze powietrza, które umieszczone zostały w salach dzieci oraz materiały edukacyjno-informacyjne wykorzystywane przez nauczycieli do zajęć.

logo "śląskie"

Pomoc rzeczowa została zakupiona ze środków Województwa Śląskiego w ramach kampanii edukacyjno - informacyjnej pn. "MOGĘ! Zatrzymać SMOG - Przedszkolaku złap oddech" - II edycja, współfinansowanej przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

"MAGICZNA MOC BAJEK"

Głównym celem projektu jest promowanie wśród dzieci czytania bajek i baśni

jako sposobu na ich rozwój, kształcenie, zdobywanie wiedzy

i wychowanie szczęśliwego człowieka oraz kształtowanie postaw społecznych

u dzieci w wieku przedszkolnym wobec osób z niepełnosprawnością

 

PLAKAT opisujący projekt

Cele szczegółowe:

- upowszechnianie czytelnictwa, rozwijanie kompetencji czytelniczych wśród dzieci

- kształtowanie postaw. Wychowanie do wartości

- przekazywanie za pośrednictwem literatury wartości moralnych

- wyzwalanie pozytywnych emocji (radości, zadowolenia, poczucia bezpieczeństwa)

- rozwijanie wyobraźni, koncentracji i uwagi, zdolności twórczego myślenia

- wspomaganie wszechstronnego rozwoju dziecka

- kształtowanie postawy empatii wobec osób niepełnosprawnych

- przedstawienie dzieci z niepełnosprawnością jako wartościowych ludzi,

którzy chcą się bawić, śmiać, uczestniczyć w życiu grupy.

Termin realizacji

Projekt będzie realizowany w terminie: październik 2019 - maj 2020.

Koordynatorem projektu w naszej placówce jest pani Dagmara Jaskóła.

"CZYTAJĄCE PRZEDSZKOLA"

Czytające Przedszkola to ogólnopolska akcja w ramach programu "Cała Polska Czyta Dzieciom". Czerpiąc z pomysłów twórców programu, nasze przedszkole realizuje wiele zadań propagujących literaturę dziecięcą oraz konieczność czytania dzieciom już od najmłodszych lat.

http://www.calapolskaczytadzieciom.pl/czytajace-przedszkola

Koordynatorem akcji w roku szkolnym 2017/2018 jest pani Anna Mitręga.

KLUB ZDROWEGO PRZEDSZKOLAKA

Wojewódzki projekt pn. „Klub zdrowego przedszkolaka” - jest inicjowany przez Wojewódzką Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Katowicach, a dotyczy promowanie zdrowego stylu życia wśród dzieci przedszkolnych i ich rodziców.

Projekt realizowany jest w placówkach przedszkolnych województwa śląskiego od roku szkolnego 2017/2018.

Głównym jego celem jest wspieranie prawidłowego rozwoju dzieci poprzez propagowanie zdrowego stylu życia w placówkach przedszkolnych.

Działania projektowe mają na celu wzbogacenie wiedzy dzieci z dziedziny zdrowia, wykształcenie u nich postawy prozdrowotnej, nabycie określonych umiejętności oraz przyswojenie prawidłowych przyzwyczajeń i nawyków higieniczno-zdrowotnych.

Zajęcia dla dzieci prowadzone są przez nauczycieli przedszkolnych i poruszają następujące zagadnienia:

prawidłowe odżywianie – ph.„ Żywienie na wagę zdrowia’
aktywność fizyczna
higiena rąk/profilaktyka chorób zakaźnych – ph.„ Szkoła czystych rąk”
promieniowanie słoneczne – ph.„ Brązowo, ale czy zdrowo?”
rodzaje dymów oraz ich unikanie (szczególnie papierosowego) – ph.„ Czyste powietrze wokół nas”

Koordynatorem projektu w naszej placówce jest pani Alina Mida.

AKADEMIA ZDROWEGO PRZEDSZKOLAKA

W roku szkolnym 2017/2018 nasze przedszkole przystąpiło do ogólnopolskiego programu edukacyjnego "Akademia Zdrowego Przedszkolaka".

Celem nadrzędnym działalności Akademii jest propagowanie zdrowego trybu życia wśród polskich rodzin, polskich dzieci. Postrzegając rozwój dziecka w sposób holistyczny oraz jako proces długofalowy, twórcy programu służą Przedszkolom pomocą oraz inspiracją w codziennych działaniach na rzecz zdrowego rozwoju dzieci. Realizowane zadania dotyczą zasad prawidłowego żywienia, aktywnego wypoczynku oraz umiejętności budowania trwałych, pozytywnych relacji w rodzinie.

Zachęcamy Rodziców do czytania ciekawych artykułów na stronie

https://zdrowyprzedszkolak.pl/

Partnerami popierającymi działania Akademii są m.in.: Ministerstwo Edukacji Narodowej, Instytut Matki i Dziecka, SGGW, Polskie Towarzystwo Dietetyki, Agencja Rynku Rolnego, Straż Pożarna, WOPR, Miasto Stołeczne Warszawa i wiele innych.

"MAMAO, TATO, WOLĘ WODĘ!"

Program edukacyjny „Mamo, tato, wolę wodę!” realizowany jest w naszym przedszkolu od kilku lat. Jego celem jest podkreślenie roli wody w codziennej diecie dziecka oraz wspieranie rodziców w kształtowaniu prawidłowych nawyków żywieniowych wśród najmłodszych.

W tej edycji rozszerzony został zakres programu o tematy proekologiczne. Dzieci poznają temat recyklingu opakowań PET, będą rozważać znaczenie drzew dla człowieka. W przedstawieniu tych tematów wykorzystana zostanie autorska aplikacja. Pomoże ona w prowadzeniu zajęć nauczycielom, a jej wersja przeznaczona dla dzieci przypomni o piciu wody. Bohaterem aplikacji jest interaktywny Zdrojek, który rozmawia z dziećmi, reagując na ich pytania i przekazując wiedzę.

Zdrojek inspiruje, bawi i uczy!

Zachęcamy Rodziów do korzystania z serwisu internetowego www.wolewode.pl (zakładka AKADEMIA ZDROJKA) oraz aplikacji "Zdrojek woli wodę".

Instrukcja_korzystania_z_aplikacji_ZDROJEK_WOLI_WODE.pdf

Podobnie jak w poprzednich latach patronami merytorycznymi akcji są Instytut Żywności i Żywienia oraz Instytut Matki i Dziecka, zaś sponsorem Żywiec Zdrój S. A. oraz firma Rekpol.

KUBUSIOWI PRZYJACIELE NATURY - EDYCJA IX

W roku szkolnym 2016/2017 nasze Przedszkole będzie realizować program edukacyjny "Kubusiowi Przyjaciele Natury". Celem programu jest nauka o otaczającym świecie, przyrodzie i jej darach, poznanie zasad zdrowego żywienia oraz zachęcenie dzieci do dbania o środowisko naturalne.

Bohaterem wszystkich materiałów programu jest Kubuś, który pokazuje dzieciom piękno natury i uczy, jak ją chronić. Dzięki specjalnie nagranym bajkom, najmłodsi mogą przenieść się z Kubusiem we wspaniały świat wyobraźni. Przeżywając rozmaite przygody, dzieci poznają rośliny i zwierzęta, uczą się szacunku i ekologicznych zachowań: jak zachowywać się na łonie natury, jak ważna jest segregacja śmieci i dokładne zakręcanie kranu, jak zdrowo się odżywiać jedząc codziennie 5 porcji warzyw, owoców lub soku.

Zachęcamy do odwiedzenia multimedialnej magicznej krainy Kubusia:

https://kubus.pl/

oraz skorzystania z propozycji Kubusia dotyczącej proekologicznych gier i zabaw dla całej rodziny:

https://kubus.pl/gry-i-zabawy/

opis projektu
opis programu
Opis projektu.

"POGROMCY ZARAZKÓW"

Program skierowany jest do dzieci w wieku przedszkolnym (grup 3-latków, 4-latków i 5-latków), ich wychowawców, rodziców i opiekunów. Celem zajęć jest praktyczne wprowadzenie zagadnień związanych z higieną. Podczas zajęć dzieci dowiedzą się, jak prawidłowo myć ręce, gdzie najczęściej przebywają zarazki oraz jak się przed nimi chronić.

"5 PORCJI"

Program „5 porcji warzyw, owoców lub soku” to kontynuacja kampanii, która ma uświadomić i przekonać zarówno dorosłych jak i dzieci do jedzenia warzyw i owoców oraz picia soków pięć razy dziennie.

Celem programu „5 porcji warzyw, owoców lub soku” jest zwiększenie świadomości na temat łatwej i zdrowej diety oraz zachęcenie do wdrożenia jej w życie. Dlaczego akurat 5 porcji? Ponieważ według ekspertów, jest to optymalna dawka witamin i mikroelementów niezbędna dla dobrego stanu naszego organizmu. Wystarczy naprawdę niewiele, aby zrobić coś dobrego dla samopoczucia i zdrowia – jedna porcja to średniej wielkości owoc, warzywo lub szklanka soku. Łatwo jest dodać po jednej porcji warzyw do trzech posiłków w ciągu dnia, a pomiędzy nimi schrupać jabłko lub marchewkę i wypić sok.

SZKOŁA CZYSTYCH RĄK

Akcja prowadzona przez Państwową Inspekcję Sanitarną. Celem akcji jest propagowanie zdrowego stylu życia wśród dzieci, a w szczególności właściwe zachowanie higieny osobistej.

AKADEMIA SUPER PRZEDSZKOLAKA

Ogólnopolski Program Edukacyjny „Akademia Super Przedszkolaka” to akcja, której celem jest zwrócenie uwagi dzieci na dwie główne kwestie: zasady zdrowego odżywiania oraz zasady dobrego zachowania się.

W ramach realizacji programu w przedszkolach odbywać się będą zajęcia edukacyjne, w trakcie których dzieci dowiedzą się, jak prawidłowo się odżywiać, aby rosnąć zdrowo. Poznają odpowiedzi na pytania: po co jemy? Jak jedzenie wpływa na organizm? Co jeść, by zdrowo rosnąć? W programie pojawią się także tematy dotyczące właściwego zachowania się przy stole, kultury osobistej, relacji z innymi oraz zabawy w grupie.

"PEWNIAK"

Rada Pedagogiczna przedszkola w ramach podnoszenia swoich kompetencji zawodowych wzięła udział w projekcie unijnym PEWNIAK - POZYTYWNA ENERGIA W NAUCZANIU I AKTYWNYM KSZTAŁCENIU.

Celem projektu PEWNIAK – pozytywna energia w nauczaniu i aktywnym kształceniu – podnoszenie kompetencji zawodowych nauczycielek/li edukacji przedszkolnej i edukacji wczesnoszkolnej woj. śląskiego jest:

upowszechnienie założeń systemu oświaty wśród nauczycieli, rodziców, organów prowadzących;
przygotowanie nauczycieli/lek edukacji wczesnoszkolnej do stawiania trafnej diagnozy gotowości szkolnej dzieci;
zapoznanie nauczycieli ze skutecznymi metodami, formami i środkami pracy z dziećmi, szczególnie dziećmi z deficytami lub zaburzeniami rozwojowymi;
pomoc szkołom w organizacji warunków pracy i opiece nad dziećmi 6-letnimi;
wypracowanie zasad współpracy przedszkoli i szkół z poradniami psychologiczno-pedagogicznymi w obszarze opieki pomocy psychologicznej udzielanej uczniom i ich rodzicom;
utworzenie systemu informacji i wsparcia dla rodziców dzieci, szczególnie dzieci 6-letnich.
Podsumowaniem udziału w projekcie była publikacja innowacji pedagogicznej autorstwa A. Midy i B. Chłodek pt: "Tanecznym krokiem przez Europę" w "Studia i materiały".

Godło Rzeczypospolitej Polskiej Miasto Rybnik
Ministerstwo Edukacji Narodowej